Loading Events

All Events

Mission Ocean & Waters Night to międzynarodowe wydarzenie promujące świadome korzystanie z zasobów wodnych Naszej Planety, które odbędzie się w trzech lokalizacjach: Dąbrowie Górniczej, Cieszynie i Krakowie. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w warsztatach nad brzegami Wisły i Olzy, wykładach, spotkaniach z ekspertami oraz do zapoznania się z prezentowanymi w Dąbrowie Górniczej wystawami tematycznymi

 

Kraków

11:00 – 15:00: Zajęcia dla młodzieży na brzegach Wisły.

  • Zakole Wisły pod Wawelem: warsztaty prezentujące skutki dla środowiska przekształconych technicznie rzek i co przez to tracimy. W tym happening: „Może dziwnie wyglądam stojąc w wodzie pod Wawelem, ale to było normalne przez wieki i dopiero w połowie XX wieku uczyniliśmy to nienormalnym”.
  •  „Potęga morza” – prelekcja Anny Kiełbik – Piwońskiej – kapitana jachtowego i sternika motorowodnego.

 

Cieszyn

11:00 – 15:00: Zajęcia dla młodzieży na brzegach Olzy.

  •  Interaktywne warsztaty z badaniem jakości wody w rzece OLZA, quiz i wykład. Wydarzenie realizowane na polskim i czeskim brzegu rzeki. “Wpływ rzek na jakość wody w morzach i ocenach”

Poruszane zagadnienia:

– obieg wody w przyrodzie

– stan jakości wód w Polsce oraz w Morzu Bałtyckim

– źródła zanieczyszczeń wody w Polsce

– wpływ zanieczyszczeń rzecznych na jakość wód morskich

– sposoby badania jakości wody – działanie praktyczne (badanie obecności jonów amonowych, azotanowych i fosforanowych w rzece Olzie)

– zużycie wody w Polsce i sposoby ograniczenia zużycia wody

 

Dąbrowa Górnicza

16:00 – 18:00: Międzypokoleniowe zajęcia dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

  • Wykład i debata „Woda wczoraj i dziś. Zagłębie Dąbrowskie” dr Zbigniew Mirkowski. Wydarzenie w partnerstwie z Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
  • Warsztaty „ Wodne podchody – skąd się bierze rzeka w kranie” – interaktywne zajęcia dla dzieci.

All day: Wystawy fotograficzne.

  • „Aby Biała została z Nami”;
  • “Wystawa Amonitów”.

 

Mission Ocean & Waters Night odbędzie się również we Włoszech, Rumunii i Turcji! Wspólna międzynarodowa oficjalna sesja otworzy Mission Ocean & Waters Night w tych 4 krajach.

Go to Top